گفتار درمانی چیست ؟گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یکی از رشته‌های توان‌بخشی است که به آسیب‌شناسی اختلالات مربوط به زبان و گفتار می‌پردازد. برخی کودکان با اینکه می‌توانند صحبت کنند اما در بیان روان کلمات مشکل دارند. آن‌ها کلمات را به‌صورت شکسته می‌گویند. و همین باعث می‌شود که نسبت به هم‌سن‌های خودشان اعتمادبه‌نفس پایین‌تری داشته باشند.  عدم توانایی در صحبت کردن یا روان صحبت نکردن و این‌گونه مشکلات می‌تواند از طریق گفتار درمانی برطرف شود، مخصوصاً اگر در سنین پایین‌تر با مراجعه به پزشک، درمان شروع شود.

گفتار درمانگر کیست

گفتار درمانگر کیست؟

گفتاردرمانگر درواقع  کسی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان می‌پردازد. گفتار درمانگران به درمان کودکانی می‌پردازند که در یادگیری زبان مادری یا حتی استفاده صحیح از گفتار مشکل دارند و البته بزرگ‌سالانی که به دلایلی، توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند. گفتار درمانگر با توجه به مشکل کودک می‌تواند با متخصص اطفال، روان‌پزشک، کار درمانگر، معلم و... برای تأثیر چندجانبه گفتار درمانی در ارتباط باشد. برای پیدا کردن گفتار درمانگر مناسب باید سطح تحصیلات، تجربه کاری و حتی برنامه متناسب با زمان شما را موردتوجه قرار دهید. شما در سایت شیوایی می‌توانید به بهترین گفتار درمانگران در سراسر کشور دسترسی پیدا کنید. درنهایت گفتار درمانگر می‌تواند به کودکانی که دچار مشکلات اتیسم، لکنت زبان، کم‌توانی ذهنی و مشکلات خواندن و نوشتن، شکاف لب و کام، کم شنوایی، اختلال در بلع و.... کمک کند.

 

لکنت زبان چیست؟

 لکنت زبان یک نوع آشفتگی و اختلال روانی در گفتار است. لکنت زبان به معنای تکرار، قفل شدن غیر ارادی و یا کشش کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. بعضی افراد چند حرف اول کلمه را تکرار می‌کنند و یا آن را می‌کشند. بعضی هم‌صحبت خود را با صداهای نامتعارف قطع می‌کنند.  شروع لکنت زبان معمولاً در سنین 2 تا 7 سال است. شیوع لکنت زبان در میان پسران 3 برابر دختران است. لکنت زبان می‌تواند زمینه ارثی داشته باشد. برای مثال، در خانواده‌هایی که سابقه لکنت دارند، شیوع لکنت زبان 3 تا 5 برابر بیشتر از خانواده‌هایی است که زمینه ارثی ندارند. لکنت زبان مشکلی است که تقریباً یک درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. کودکان زیر 5 سال معمولاً به دلیل مسلط نبودن به زبان، این مشکل را تا حدی تجربه می‌کنند اما باگذشت زمان برطرف می‌شود. اگر لکنت زبان ادامه پیدا کرد، باید والدین کودک با مراجعه به گفتار درمانگر مناسب نسبت به درمان اقدام کنند.
 

علل بروز لکنت زبان چیست؟

 1. عوامل ژنتیکی
 2. عوامل محیطی
 3. عوامل روان‌شناختی
 4. عوامل بیولوژیکی

 

عوامل ژنتیکی

همان‌طور که بالاتر اشاره شد خانواده‌هایی که سابقه اختلالات گفتاری و لکنت زبان داشته‌اند، احتمال اینکه کودکانشان هم دچار این اختلالات شوند بیشتر است. خانواده‌هایی که سابقه لکنت دارند شیوع لکنت زبان در کودکان آن‌ها 3 تا 5 برابر بیشتر از خانواده‌هایی است که زمینه ارثی ندارند.

عوامل بیولوژیکی

بخشی از مغز وظیفه گفتار را بر عهده دارد که اگر آسیب ببیند ممکن است فرد دچار لکنت زبان شود. بنابراین سلامت مغز در گفتار کودک بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه کرد.

عوامل روان‌شناختی

هر یک از کودکان، هیجانات، خصوصیات رفتاری، احساسات، استعدادها و … متفاوتی دارند و هرکدام از این عوامل روانی می‌تواند بر روی گفتار کودک اثرات منفی داشته باشد.

عوامل محیطی


تمام افرادی که در کنار کودک هستند مانند خانواده، مربیان مهد، معلمان در مدارس و... تأثیر زیادی بر روی گفتار کودک دارند. پس بهتر است نکات زیر را همیشه مدنظر داشته باشید:

 1. با او تند و عجولانه حرف نزنید.
 2. از حرف‌های کودکتان انتقاد نکنید.
 3. مانع حرف زدن کودک نشوید.
 4. گفتار کودک را اصلاح نکنید.
 5. جملات و کلمه‌های کودک را کامل نکنید.
 6. توقعات بیش از توان کودک نداشته باشید.
 7. فشارهای زیادی به کودک وارد نکنید.
 8. سعی کنید استرس و اضطراب را از خودتان  دور کنید.

 

گفتار درمانگر کیست

چطور لکنت زبان را برطرف کنیم؟

درمان لکنت زبان

 • گفتار درمانی
 • دارودرمانی
 

گفتار درمانی

گفتار درمانگر در ابتدا یا صحبت و مشاهده و سپس تجزیه‌وتحلیل وضعیت کودک بهترین شیوه درمان لکنت زبان را پیشنهاد و آموزش را شروع می‌کند. تکنیک‌های گفتار درمانی عین سادگی در درمان لکنت زبان کودکان  بسیار مؤثر هستند.  اولین وظیفه آسیب‌شناس گفتار و زبان این است که بهترین شیوه و تکنیک‌های درمانی را متناسب با وضعیت کودک و بزرگ‌سال برنامه‌ریزی و پیاده می‌کند.

دارودرمانی

پیچیدگی ماهیت لکنت زبان باعث شده تا دارودرمانی خیلی تأثیر پایداری بر آن نداشته باشد. مقداری از  مشکل لکنت زبان بدلیل ماهیت گفتاری آن است و بعضی دیگر بدلیل اضطراب‌ها، اجتناب‌ها و ترس‌هایی است که در فرد به‌مرورزمان، به دلیل لکنت زبان به وجود آمده است.
اما بااین‌حال پزشکان چند دارو رو برای درمان لکن زبان پیشنهاد می‌کنند مانند:
 • آلپرازولام
 • سیتالوپرام
 • سروتونرژیک

لکنت زبان کودکان

گفتار درمانی کودکان

کودکانی که به مشکلات گفتاری مبتلا هستند معمولا روحیه خوبی برای صحبت کردن ندارند. گفتار درمانی برای کمک به  این کودکان روش مناسبی است. تنظیم حجم صدا برای کودکانی که با این مشکل مواجه هستند، اغلب کودکانی که دچار این مشکل هستند معمولا یا از کمترین میزان حجم صدای خود استفاده می‌کنند و یا بیشترین میزان حجم صدا. تمرکز اصلی در گفتار درمانی بر میزان حجم صدای تولید شده برای رفع ناهنجاری‌های گفتاری در کودک بشمار می‌رود و همینطور از طریق تصویر ، علامت و شکل نوشتاری.
 

گفتار درمانی بزرگسالان

مشکلات گفتاری یکی از اختلالات شایع در میان بزرگسالان است. مشکلاتی مانند لکنت زبان، نارسایی گویی، مشکلات صدا، مشکلات تکلم و... بسیاری از این مشکلات با مراجعه به گفتار درمانگر و به کمک گفتار درمانی و برخی از استرانژی‌­ها، مهارت‌ها ارتباطی و کلامی درمان میشوند. معیار روانی گفتار برای بزرگسالان توانایی تولید 15 صدا در هر ثانیه می‌باشد و چنانچه فردی از هر 100 کلمه‌‌ای که سخن می‌گوید، در 10 یا بیشتر از 10 کلمه دچار ناروانی شود، لکنت زبان دارد.
این مشکلات میتوانند از کودکی همراه فرد باشند و یا بر اثر حوادثی در بزرگسالی ایجاد شده باشند. مانند بزرگسالانی که از کودکی در تلفظ صداهای مختلف مشکلات آشکاری داشته اند و در بزرگسالی نیز آنرا به همراه دارند. و یا موضوع لکنت زبان که از کودکی با فرد همراه بوده به شرایط اجتماعی او بسیار آسیب می‌زند. یکی از دلایل اهمیت درمان در بزرگسالان، این است که اگر قرار بر این بود که مشکلات در طول رشد از دوران کودکی خود به خود درمان می‌شدند پس دیگر کسی در بزرگسالی نباید مشکل داشته باشد! در این دوره بدلیل اینکه افراد خود را برای مسئولیت‌های اجتماعی و کسب شغل آماده می کنند مهم است که مشکل گفتاری و ارتباطی نداشته باشند. پس مراجعه به گفتار درمانگر مناسب برای بزرگسالان بسیار مهم است.

چه زمانی کودک نیاز به مراجعه گفتار درمانگر دارد؟

 • تاخیر در شروع گفتار در کودکان
 • اشکال در درک کلام
 • در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری
 • اشکال در تلفظ اصوات گفتاری
 • عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سمت کودک
 • کم شنوایی یا ناشنوایی
 • اختلال در بلعراه‌کارهای ساده و کاربردی برای درمان لکنت زبان

 • آرامش روانی و فیزیکی‌تان حفظ کنید
 • رو به آینه بایستید و آزادانه صحبت کنید
 • پیش از به زبان آوردن کلمه‌ها، آن‌ها را در ذهن‌تان تجسم کنید
 • با صدای بلند مطالعه کنید
 • نحوه‌ی صحیح تنفس را یاد بگیرید
 • با صدای بلند مطالعه کنید
 • نحوه‌ی صحیح تنفس را یاد بگیرید
 • هنگام صحبت کردن مستقیماً در چشم مخاطب نگاه نکنید
 • اشتباهات کوچک‌تان را نادیده بگیرید
 دلایل ایجاد لکنت زبان

دلایل ایجاد لکنت زبان

لکنت زبان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. لکنت زبان می‌تواند ناشی از آسیب سلول‌های مربوط به گفتار در فرد یا براثر ترس و اضطراب باشد. درکل دو نوع لکنت زبان داریم، نوع اول لکنت زبان «ارگانیک» که در واقع مشکل دریافت و ارائه زبانی در مغز است. در این نوع از لکنت زبان سلول‌های مربوط به گفتار آسیب می‌بینند و درمان آن با کمک داروها و جبران کمبود ویتامین امکان‌پذیر است. لکنت زبان از نوع دوم که شایع‌ترین نوع آن‌هم هست به دلیل ترس و اضطراب اتفاق می‌افتد. برای درمان نوع دوم، باید مشکل اضطراب و ترس برطرف شود و در صورت ادامه یافتن لکنت از گفتار درمانی توسط متخصصان این حوزه استفاده ‌بشود.
 تحقیقات نشان می‌دهد لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است. کندی زبان درجایی پیش می‌آید که دستگاه‌های تکلم انسان دچار پاره‌ای از تشنج‌هاست؛ از این رو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می‌کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می‌دهد. در این زمان معمولاً انسان حرفی را که روی آن مکث ایجاد شده است، چندبار تکرار می‌کند. بهترین درمان  پیشنهادی برای لکنت زبان گفتار درمانی است.  گفتار درمانی می‌تواند مانع از تبدیل لکنت به یک مشکل شود. پس بهتر است چه کودکانی که تازه علائم لکنت در آن‌ها پدیدار شده و چه بزرگ‌سالانی که مبتلا به لکنت هستند، حتماً تحت نظر یک پاتولوژیست گفتار یا گفتار درمانگر قرار بگیرند. 

 

تشخیص و درمان لکنت زبان

برای تشخیص علت لکنت زبان و همچنین اقدام به درمان موردنیاز می‌توان از تست نوار مغزی استفاده کرد. با نوار مغزی می‌توان تشخیص داد که علت لکنت زبان اضطراب و ترس است یا مسئله‌ای در مغز. با تشخیص هریک از این موارد پزشک متخصص راه‌های درمانی مورد نیاز را تجویز و روند درمان طی می‌شود. بهتر است بدانید هرچه سریع‌تر علت بروز لکنت زبان مشخص و درمان زودتر شروع شود، درمان مؤثرتر خواهد بود.

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی کودک ۲ ساله

گفتار درمانی کودک دو ساله به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که برای آموزش و تمرین صحبت کردن کودک 2 یا 3 ساله صورت می‌گیرد که این کار توسط گفتار درمانگر انجام می‌شود. اما در بعضی موارد انجام یک سری تمرین در منزل می‌تواند به روند درمان سرعت خوبی ببخشد.

 

گفتاردرمانی کودکان در منزل

گفتار کودک خود را گسترش بدهید

از جملاتی مانند دقیقا چی می‌خواهی؟ درست و کامل حرف بزن! استفاده نکنید این موارد می‌تواند به اعتمادبه‌نفس کودکتان آسیب بزند. برای مثال، اگر فرزندتان گفت موز. از او بپرسید موز می‌خواهی؟ می‌خواهی بهت موز بدم؟ من موز دارم. وقتی کلمات بیشتری استفاده می‌کنید، ذهن کودک را به چالش می‌کشید و باعث می‌شوید کلمات بیشتری یاد بگیرد.

الگوی گفتاری مناسب به فرزندتان بدهید

برای کمک به حرف نزدن کودک دو ساله حرف زدن شما باید دارای جملاتی ساده باشد. هرچقدر گفتار شما واضح‌تر و ساده‌تر باشد ، فرزند شما بهتر متوجه صحبت‌های شما می‌شود و علاقه بیشتری به تکرار و استفاده از کلمات  و جملات شما خواهد داشت. خودتان را فرض کنید اگر قرار باشد زبان اسپانیایی یاد بگیرید و معلم‌تان در شروع کلاس از جملات و نکات گرامری سخت شروع کند چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا یادگیری برای‌تان سخت‌تر می‌شود و شما انگیزه‌ای برای یادگیری نخواهید داشت. پس سعی کنید همیشه در آموزش به کودک‌تان از جملات ساده و واضح شروع کنید.

به کودکتان کمک کنید تا درک کلمات پرسشی را بدست آورد

برای تقویت نیروی پرسش‌گری کودکتان بهتر است از او سوالاتی بپرسید. ولی نه سوالاتی که می‌دانید کودکتان نمی‌تواند به آن پاسخ بدهد، از سؤالات آسان‌تر شروع کنید و کم‌کم سؤالات را پیچیده‌تر کنید. برای مثال سؤالاتی مانند تو دختری؟ چه رنگی دوست داری؟ و....

از کودکتان بخواهید که انتخاب کند.

سؤالاتی بپرسید که فرزندتان باید انتخاب کند. رنگ آبی دوس داری یا قرمز؟  شلوار صورتی می‌خواهی با سبز؟ با این سؤالات به او کمک می‌کنید که بتواند انتخاب کند.

کلماتش را گسترش بدهید

مثلاً از کلماتی که با آن‌ها آشناست استفاده کنید. مثلاً چشم، این چشم هست، من با چشمام تو رو می‌بینم، با چشمام رنگ هارو تشخیص می‌دهم. با استفاده از این جملات دایره واژگانی کودک خود را افزایش دهید.

برای کودکتان شعرهای ساده بخوانید

از شعرها و آهنگ‌های ساده استفاده کنید و قافیه شعرها تکرار کنید.

 کاربرد اشیا آشنا را به او آموزش دهید

اشیایی که با آن‌ها آشنا هست را در مقابلش قرار دهید و کارکرد آن را توضیح دهید. برای مثال، این عینک است. من با عینک بهتر می‌بینم. و یا هر اشیا دیگری مانند ماشین اسباب‌بازی، توپ و....

کاربرد فوق‌العاده گفتار درمانی در حرف زدن کودک ۲ ساله 

در زمانی که متوجه شدید کودکتان مانند سایر هم‌سن‌های خود حرف نمی‌زند، باید به کلینیک گفتار درمانی مناسب مراجعه کنید و با استفاده از آموزش‌های کاربردی گفتار درمانگر متخصص، روند درمان را شروع کنید. گفتار درمانگرها بهترین اشخاصی هستند که با تخصص خود می‌توانند به فرزند شما کمک کنند تا از طریق راه اصولی، مشکل لکنت زبان خود را برطرف کنند. پس این زمان طلایی را از دست ندهید. چراکه هر چه در سن پایین‌تر آموزش و درمان شروع شود کودک سریع‌تر و بهتر بهبود پیدا می‌کند.

 نکاتی درباره درمان لکنت زبان در کودکان

نکاتی درباره درمان لکنت زبان در کودکان

تقریباً از ده درصد از کودکان قبل از دبستان و بین سنین 2 تا 6 سالگی دچار اختلال لکنت زبان می‌شوند. لکنت زبان زمانی اتفاق می‌افتد که در جریان طبیعی گفتار وقفه‌ای ناگهانی و غیرطبیعی ایجاد‌ شود. اگر کودک لکنت زبان خود را به‌عنوان یک اختلال بپذیرد، فرآیند درمان سریع‌تر و بهتر پیگیری می‌شود. در این میان اگر علت لکنت زبان در کودکان مشخص بشود درمان کاراتری خواهند داشت. یکی از عوامل مهم در ایجاد لکنت زبان، ترس و اضطراب و ناراحتی‌های روانی است که با پیدا کردن ریشه آن قابل حل است.

دغدغه‌های والدین برای درمان لکنت زبان کودک

 بسیاری از والدین بیش از اندازه برای رفع لکنت زبان کودک خود دچار نگرانی و پیگیری‌های بی‌مورد می‌شوند که خود باعث می‌شود حساسیت کودک بالاتر و نسبت به مشکلات گفتاری‌اش حساس‌تر شود که این خود روند درمان را به تأخیر می‌اندازد. گفتار درمان گرها معتقدند اگر کودک در معرض تمسخر هم‌سن‌وسالان خود قراربگیرد، صحبت نمی‌کند و همین لکنت زبان کودک را تشدید می‌کند. متخصصان گفتار درمانی همچنین معتقدند کودک نباید دچار استرس شود، استرس موجب می‌شود تا کودک اختلال گفتاری خود را همچنان پنهان کند و صحبت نکند.

شخصی که دچار لکنت است چه باید بکند؟

 • فرد دچار لکنت زبان باید همیشه سعی کند آهسته و آزاد صحبت کند و حروف صدادار را بکشد.
 • سعی کند کلمات را جایگزین یکدیگر نکند. فرار از بعضی کلمات فقط ترس از تلفظ آن‌ها را بیشتر می‌کند.
 • در صحبت رو به جلو برود. تکرار کلماتی که گفته‌شده، کمک خوبی به درمان نمی‌کند.
 • سعی کند ارتباط چشمی طبیعی را با مخاطب حفظ کند.
 • به مخاطب خود بگوید که لکنت دارد و هرگز لکنت خود را پنهان نکند و از رویارویی با لکنت خود ترس نداشته باشد و آن را بپذیرد.
 • اگر موقع صحبت دچار اضطراب می‌شود، آن را طبیعی تلقی کند و خجالت نکشد، چون عمداً دچار لکنت نشده  و سعی کند با آرامش با آن برخورد کند.
 گفتار درمانگر کیست

گفتار درمانگر کیست؟

اگر متوجه شدید که نحوه بیان کلمات و حرف زدن فرزندتان؛ توجه شنونده را به خود جلب یا کلام او دچار نابسامانی است، فرزندتان مشکوک به‌نوعی از اختلالات گفتاری است. متخصصی که در ارزیابی، پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات زبان و گفتار، مهارت‌های ارتباطی شناختی، صوت و صدا و بلع در کودکان و حتی بزرگ‌سالان فعالیت می‌کند را گفتار درمانگر میگویند. در نهایت علم ارزیابی، تشخیص و درمان هر نوع اختلال مربوط به گفتن  و درک گفته‌های دیگران را گفتار درمانی می‌نامند.
 

چطور گفتار درمانگر مناسب پیدا کنیم؟

پیدا کردن گفتار درمانگر مناسب برای درمان بهتر لکنت زبان و اختلالات گفتاری، اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که اگر در انتخاب گفتار درمانگر دقت کافی نکنیم، می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد. 

سطح تحصیلات گفتار درمانگر

یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب گفتار درمانگر مناسب، سطح تحصیلات است. گفتار درمانگرها به‌طورمعمول دارای تحصیلات لیسانس تا دکترا هستند. هرچه سطح تحصیلات بالاتر باشد می‌تواند نشان از آن باشد که فرد توانایی خوبی برای تشخیص، طراحی و اجرای نکات درمانی در زمان کوتاه‌تری دارد.

تجربه کاری گفتار درمانگر

تجربه کاری گفتار درمانگر یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب است که باید توجه ویژه‌ای به آن بشود. طبیعیست هرچه قدر فرد تجربه کاری بالاتری داشته باشد، می‌تواند تمرینات بهتر و کاراتری را طراحی و اجرا کند و درنهایت نتیجه مطلوب‌تری بگیرد.

برنامه کاری متناسب با نیاز کودک

اینکه گفتار درمان گری که انتخاب می‌کنید بتواند مشکل کودکتان را به‌خوبی تشخیص دهد و متناسب با آن بهترین برنامه و زمان‌بندی را برای درمان در نظر بگیرد بسیار مهم است. اینکه صریح به شما بگوید که در چه قسمت‌هایی می‌تواند به شما کمک کند اهمیت بالایی دارد. فرد گفتار درمانگر نباید با ایجاد توقعات غیرواقع گرایانه کودک و خانواده وی را دچار توهم کند. بهتر است رویه درمان با توجه به نیاز واقعی کودک باشد تا بهترین نتیجه گرفته شود.
 انواع لکنت زبان

انواع لکنت زبان

دو نوع لکنت زبان داریم. لکنت نوع اول، همان لکنتی است که در سال‌های شروع کودکی اتفاق می‌افتد که می‌تواند ناشی از اختلالات مغزی باشد و یا علت آن استرس، اضطراب و نگرانی باشد. و نوع دوم لکنت زبان می‌تواند در بزرگسالی اتفاق بی‌افتد که علت آن می‌تواند مصرف بعضی داروها و یا ضرباتی که به مغز وارد می‌شود و یا سکته‌های مغزی باشد.  برای درمان بهتر لکنت زبان بهتر است اول به متخصص مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود تا بتوان بهترین روش درمان را دنبال کرد. در ادامه به توضیح انواع لکنت زبان و ریشه پیدایش آن‌ها می‌پردازیم:

لکنت توقف در تلفظ

در این نوع لکنت زبان عضلات تلفظی در مغز به‌صورت کوتاه‌مدت متوقف می‌شود و فرد در ادای کلمه دچار وقفه می‌شود و کلمه با فشار زیاد تلفظ می‌شود. مثل میخوام ب شینم. این نوع لکنت زبان (لکنت تونیک) به خاطر انقباض عضله‌های حلق و دهان اتفاق می‌افتد، این حالت بیشتر جنبه روانی دارد.

لکنت کلونیک و یا حالت تکراری در بیان کلمه

در این نوع لکنت که رایج هم هست یک قسمت از حرف یا کلمه با سرعت و به صوت کاملاً  تشنجی تکرار می‌شود. معمولاً هم بیشترین تکرار را قسمت اول کلمه دارد. برای مثال، کودک مادر را این‌گونه صدا می‌کند: م م م م مادر.
این نوع لکنت زبان معمولا به خاطر اختلالات فیزیولوژیک عصبی عضلانی است و بیشتر جنبه ارثی دارد. البته باید توجه کرد که علت دقیق لکنت زبان همچنان مشخص نیست و علت واحدی ندارد. می‌تواند ترکیبی از عوامل زیستی بدنی، عاطفی هیجانی، اجتماعی و یا حتی ترکیبی از این موارد باشد.
 
 

درمان لکنت زبان با ورزش       

لکنت زبان دلایل مختلفی دارد، اما همان‌طور که قبلاً گفتیم یکی از عوامل  مهم ایجاد لکنت زبان استرس و اضطراب است. یکی از راه‌های درمان اثبات‌شده برای رفع استرس ورزش است. لکنت زبان معمولاً با استرس و اضطراب و فشار عصبی بیشتر می‌شود. برخی از گفتار درمانگرها فقط روش‌های روتین درمانی یا تمرینات کنترل فیزیکی اندام‌های گفتاری در گفتار درمانی اصرار دارند و نقش ورزش کردن در کنترل استرس و بهبود فرد دارای لکنت زبان را نادیده می‌گیرند که خود باعث می‌شود در مواردی نتیجه مطلوبی نگیرند. گفتار درمانگرها باید نقش ورزش در کنار تمرین‌های روتین را جدی بگیرند چرا که ورزش مناسب و مداوم نقش بسیار مهمی در کنترل استرس دارد.

فواید ورزش برای افراد دارای لکنت زبان

ورزش مناسب باعث بهبود عملکرد قلب، مغز، عضلات و... می‌شود. ورزش برای افراد سلامتی را به ارمغان می‌اورد و همین باعث افزایش اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود. یک ورزش مناسب در محیطی به‌دوراز استرس باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که نقش بسیار مثبتی بر روی بازسازی روحی و جسمی افراد دارند. یکی از این هورمون‌ها اندروفین است که باعث ایجاد سرخوشی و سبکی در افراد می‌شود. با انجام منظم تمرینات ورزشی استرس کاهش یافته، آرامش زیاد می‌شود و درنهایت استرس کم و همین بر بهبود لکنت زبان تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

ورزش مناسب برای بهبود لکنت زبان

هر ورزشی که استرس بردوباخت در آن نباشد می‌تواند مفید باشد. مانند شنا، تردمیل، طناب زدن،کوه‌پیمایی، نرمش‌های سبک، قدم زدن آهسته، ماهیگیری، طبیعت‌گردی، دو. انجام این ورزش‌ها در زمان و مکان مناسب و به‌طور برنامه‌ریزی‌شده می‌تواند تأثیر شگفت‌انگیزی بر روی کاهش استرس افراد داشته باشد. بعد از ورزش می‌توان از دوش اب ولرم برای ریلکس کردن هرچه بیشتر استفاده کرد. تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی می‌تواند تأثیر این ورزش را دوچندان کند. دقت کنید که تغذیه و خواب کافی تأثیر بسیار مهمی در نگه‌داشتن اثرات مثبت ورزش دارد.