سوالات متداول

شیوایی چیست؟

شیوایی در جهت افزایش آگاهی افراد جامعه از لکنت، نحوه برخورد با افراد دارای لکنت ، پذیرش و درمان لکنت فعالیت می‌کند. ما همچنین به معرفی مراکز درمانی معتبر دارای لکنت خواهیم پرداخت و داستان افراد درمان‌شده را برای شما بازگو خواهیم کرد.

لکنت چیست؟

لکنت یک اختلال در جریان روان گفتاره که خودش رو بصورت تکرار در صداها و هجاها نشون میده مثل کشیدن صداها، تکرار صداها، گیر و قفل در حین گفتار فرد وقتی که فرد میخواد یک کلمه رو بگه اما صدایی ازش درنمیاد ممکنه فردی یکی از این اعلایم رو داشته باشه یا چندتارو. و ممکن افراد دارای لکنت برای اینکه از این قفل ها و گیرها خلاص بشن یکسری تلاش و تقلاهایی در گفتارشون داشته باشن مثلا پلک بزنن یا لرزش لب داشته باشن یا از حرکات دست و سر برای خلاص شدن از این گیرها استفاده بکنند.

چرا بعضی افراد دارای لکنت زبان هستند؟

حقیقتا نمیشه یک دلیل واحد برای لکنت درنظرگرفت. محققان براین باور هستند که فاکتورهای مختلفی دست به دست هم میدن تا کودکی که بستر آماده ای برای لکنت داره بوسیله یکی از این عوامل لکنتش بیدار بشه. این عوامل مثل عوامل عاطفی، هیجانی، حرکتی، زبانی یا عصب شناسی. میتونیم بگیم قالبا لکنت ارثی هست ولی موارد نقضش هم هست. لکنت یک اختلال گفتار و زبان هست نه اختلال روانشناختی. یکسری افراد بزرگسال هستند که یکبار دچار لکنت میشن مثل بخاطر تصادف یا براثر یک شوک عصبی.

چند درصد افراد جامعه دارای لکنت هستند؟

هفت درصد از کودکان طی فرایند رشدشون دچار لکنت میشن که ممکنه لکنت‌شون بین چندهفته تا چندسال طول بکشه. از این 7 درصد، 75 درصدشون بصورت خودبه‌خودی لکنت شون خوب میشه و 25 درصدشون تا بزرگسالی ادامه پیدا میکنه. پسران 4 برابر بیشتر از دختران دچار لکنت میشن. شیوع لکنت در بزرگسالی هم یک درصد هست

با افراد دارای لکنت چطور برخورد کنیم؟

ما در برابر افراد دارای لکنت حداقل میتونیم 4 تا کار رو انجام بدیم: 1- توی حرفشون نپریم 2- وقتی دارند صحبت میکنند و حدس زدیم چی میخان بگن حرفشون رو کامل نکنیم! 3-صبر کنیم حرفشون کامل تموم بشه. 4-گاها فرد دارای لکنت حین صحبتش دچار مکثی میشه، خیلی ها فکر میکنند حرفش تموم شده و میزارن میرن، در صورتی که اون فرد در اون لحظه دچار گیر یا قفل شده باشه، پس حتما قبل از اینکه مکالمه ای رو ترک کنید مطمئن بشین حرف فرد دارای لکنت تموم شده.

آیا لکنت قابل درمان هست؟

تنها فردی که از جامعه علمی و جهانی، صلاحیت ارزیابی، تشخیص و درمان لکنت رو داره فردی هست بنام گفتار درمان یا آسیب شناس گفتار و زبان.