مطالب

چطور لکنت زبان را برطرف کنیم؟

دوشنبه,26م آذر,1397 - 14:31
چطور لکنت زبان را برطرف کنیم؟


 

درمان لکنت زبان : شیوه‌های اثبات شده برای درمان لکنت زبان

برای اینکه بتوانیم لکنت زبان را درمان کنیم، ابتدا باید بدانیم لکنت زبان چیست؟ خب باید بگوییم که لکنت زبان از مهم‌ترین و متداول‌ترین اختلالات تکلمی است که معمولاً در دوران خردسالی و از سنین 2 تا 4 سالگی شروع می‌شود. شیوع آن در پسران بیشتر از دختران است. لکنت زبان به معنای تکرار، قفل شدن غیرارادی و یا کشش کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. شاید تا به حال با کودکانی مواجه شدید که حرف‌هایشان را تکرار می‌کنند و یا می‌کشند. بعضی هم‌صحبت خود را با صداهای نامتعارف قطع می‌کنند. کودکان با این اختلال معمولاً در بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند. اگر کودکان در سنین پایین درمان را شروع کنند، خیلی زود خوب می‌شوند. برای درمان مشکلات گفتاری شیوه‌های متفاوتی وجود دارد که در این پست به آن‌ها می‌پردازیم:

دلایل لکنت زبان در خردسالان

علت لکنت زبان در کودکان ، به‌صورت کامل شناخته‌شده نیست. سه علت مهم ایجاد لکنت زبان در کودکان عبارت‌اند از :
  • ژنتیک
  • رشد مهارت‌های دستور زبان
  • فشارها و ناراحتی‌های روحی
 
 

درمان لکنت زبان:

  • دارودرمانی
  • گفتار درمانی
 

دارودرمانی

پیچیدگی ماهیت لکنت زبان باعث شده تا دارودرمانی خیلی تأثیر پایداری بر آن نداشته باشد. مقداری از  مشکل لکنت زبان بدلیل ماهیت گفتاری آن است و بعضی دیگر بدلیل اضطراب‌ها، اجتناب‌ها و ترس‌هایی است که در فرد به‌مرورزمان، به دلیل لکنت زبان به وجود آمده است.
اما بااین‌حال پزشکان چند دارو رو برای درمان لکن زبان پیشنهاد می‌کنند مانند:
  • آلپرازولام
  • سیتالوپرام
  • سروتونرژیک

گفتار درمانی

گفتار درمانگر در ابتدا یا صحبت و مشاهده و سپس تجزیه‌وتحلیل وضعیت کودک بهترین شیوه درمان لکنت زبان را پیشنهاد و آموزش را شروع می‌کند. تکنیک‌های گفتار درمانی عین سادگی در درمان لکنت زبان کودکان  بسیار مؤثر هستند.  اولین وظیفه آسیب‌شناس گفتار و زبان این است که بهترین شیوه و تکنیک‌های درمانی را متناسب با وضعیت کودک و بزرگ‌سال برنامه‌ریزی و پیاده می‌کند.
 
 
 

راه‌کارهای ساده و کاربردی برای درمان لکنت زبان

آرامش روانی و فیزیکی‌تان حفظ کنید

بسیاری از افراد مبتلا به لکنت زبان قبل حرف زدن عصبی می‌شوند و همین وضعیتشان را بدتر می‌کند. پس قبل از حرف زدن در جمع باید بتوانید آرامش خود را حفظ کنید. پس باید سعی کنید اضطراب و نگرانی را در بدن خود رها کنید برای این کار بهتر است تنش و اضطراب را در برخی از اندام‌های بدن نظیر گردن، بازوها، و شانه‌ها کاهش دهید؛ به‌تدریج، و درنهایت، به‌طور کامل اجازه دهید این اندام‌ها آرام و رها بشوند.

 رو به آینه بایستید و آزادانه صحبت کنید

یک ترفند فوق‌العاده برای درمان لکنت زبان صحبت کردن جلوی آینه است. باید روزی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه را به صحبت کردن با خودتان اختصاص دهید این کار اعتمادبه‌نفستان را به‌شدت بالا می‌برد. جلوی آینه بایستید و با خود مورد مسائلی مانند آب‌وهوا، برنامه‌ریزی آخر هفته برای تعطیلات و....حرف بزنید. باور کنید معجزه می‌کند پس همین حالا شروع کنید.

 پیش از به زبان آوردن کلمه‌ها، آن‌ها را در ذهن‌تان تجسم کنید

یکی از 9 نکته مهم و اثربخش در درمان لکنت زبان تجسم کلمه‌ها در ذهن‌تان است. شاید کمی سخت باشد ولی فقط کافی است با ایجاد تصویر ذهنی و کاملی از آن‌چه قصد صحبت در مورد ان را دارید، کلمات را در ذهن‌تان تجسم کنید.

با صدای بلند مطالعه کنید

خب اگر عاشق کتاب خواندن هستید، این روش بهترین انتخاب است. کتاب موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید و با صدای بلند شروع به خواندن کنید. در هنگام کتاب خواندن، نحوه صحیح تنفس کردن را یاد بگیرید، این کار فرصت تمرین برای بازیابی از لکنت زبان در اختیارتان می‌گذارد.

 نحوه‌ی صحیح تنفس را یاد بگیرید

اگر می‌خواهید روان صحبت کنید، باید بتوانید تنفس صحیح را یاد بگیرید و اجرا کنید فرد مبتلا به لکنت زبان در هنگام صحبت کردن با دیگران دچار مشکلاتی در تنفس می‌شوند. پیش از شروع مکالمه، چند نفس عمیق بکشید. بهتر است هنگام صحبت کردن و حتی هنگام دچار شدن به لکنت زبان نفس بکشید. هیچ مشکلی ندارد اگر وسط صحبت کردن نفس عمیق بکشید. از آرام و شمرده حرف زدن نترسید. سرعت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید هیچ مسئله‌ای پیش نمی‌آید اگر همیشه آرام حرف بزنید.

هنگام صحبت کردن مستقیماً در چشم مخاطب نگاه نکنید

خیلی از افراد عادت دارند در هنگام صحبت کردن به چشم در طرف مقابل نگاه کنند، اما بسیاری از افراد هستند که از این کار عصبی می‌شوند خب اگر با این کار مشکل دارید، بهتر است به چشمان طرف مقابل‌تان نگاه نکنید به همین راحتی. به‌جای نگاه کردن به چشم می‌توانید به پیشانی آن‌ها نگاه کنید اصلاً سخت نیست، فقط کافیست تمرین کنید.

اشتباهات کوچک‌تان را نادیده بگیرید

همه آدم‌ها اشتباه می‌کنند حتی افراد مشهور و معروف. خیلی حساس نباشید. اگر در طول حرف‌هایتان دچار لکنت اندکی هستید، نیازی نیست فوراً صحبت‌های‌تان ر اصلاح کنید. فقط لازم است به صحبت کردن ادامه دهید و به بهترین شکل حرف‌های‌تان را تا انتها تمام کنید. 

 

 
 
 
 

برچسب ها :
تعداد بازدید : 938

ارسال نظر
نام
ایمیل
وب سایت
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=7+7