مطالب

گفتار درمانی چیست؟

شنبه,24م آذر,1397 - 9:56
گفتار درمانی چیست؟


گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یکی از رشته‌های توان‌بخشی است که به آسیب‌شناسی اختلالات مربوط به زبان و گفتار می‌پردازد. برخی کودکان با اینکه می‌توانند صحبت کنند اما در بیان روان کلمات مشکل دارند. آن‌ها کلمات را به‌صورت شکسته می‌گویند. و همین باعث می‌شود که نسبت به هم‌سن‌های خودشان اعتمادبه‌نفس پایین‌تری داشته باشند.  عدم توانایی در صحبت کردن یا روان صحبت نکردن و این‌گونه مشکلات می‌تواند از طریق گفتار درمانی برطرف شود، مخصوصاً اگر در سنین پایین‌تر با مراجعه به پزشک، درمان شروع شود.

گفتار درمانگر کیست؟

گفتاردرمانگر درواقع  کسی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان می‌پردازد. گفتار درمانگران به درمان کودکانی می‌پردازند که در یادگیری زبان مادری یا حتی استفاده صحیح از گفتار مشکل دارند و البته بزرگ‌سالانی که به دلایلی، توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند. گفتار درمانگر با توجه به مشکل کودک می‌تواند با متخصص اطفال، روان‌پزشک، کار درمانگر، معلم و... برای تأثیر چندجانبه گفتار درمانی در ارتباط باشد. برای پیدا کردن گفتار درمانگر مناسب باید سطح تحصیلات، تجربه کاری و حتی برنامه متناسب با زمان شما را موردتوجه قرار دهید. شما در سایت شیوایی می‌توانید به بهترین گفتار درمانگران در سراسر کشور دسترسی پیدا کنید. درنهایت گفتار درمانگر می‌تواند به کودکانی که دچار مشکلات اتیسم، لکنت زبان، کم‌توانی ذهنی و مشکلات خواندن و نوشتن، شکاف لب و کام، کم شنوایی، اختلال در بلع و.... کمک کند.
 

لکنت زبان چیست؟

 لکنت زبان یک نوع آشفتگی و اختلال روانی در گفتار است. لکنت زبان به معنای تکرار، قفل شدن غیر ارادی و یا کشش کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. بعضی افراد چند حرف اول کلمه را تکرار می‌کنند و یا آن را می‌کشند. بعضی هم‌صحبت خود را با صداهای نامتعارف قطع می‌کنند.  شروع لکنت زبان معمولاً در سنین 2 تا 7 سال است. شیوع لکنت زبان در میان پسران 3 برابر دختران است. لکنت زبان می‌تواند زمینه ارثی داشته باشد. برای مثال، در خانواده‌هایی که سابقه لکنت دارند، شیوع لکنت زبان 3 تا 5 برابر بیشتر از خانواده‌هایی است که زمینه ارثی ندارند. لکنت زبان مشکلی است که تقریباً یک درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. کودکان زیر 5 سال معمولاً به دلیل مسلط نبودن به زبان، این مشکل را تا حدی تجربه می‌کنند اما باگذشت زمان برطرف می‌شود. اگر لکنت زبان ادامه پیدا کرد، باید والدین کودک با مراجعه به گفتار درمانگر مناسب نسبت به درمان اقدام کنند.
 

علل بروز لکنت زبان چیست؟

 1. عوامل ژنتیکی
 2. عوامل محیطی
 3. عوامل روان‌شناختی
 4. عوامل بیولوژیکی
 

عوامل ژنتیکی

همان‌طور که بالاتر اشاره شد خانواده‌هایی که سابقه اختلالات گفتاری و لکنت زبان داشته‌اند، احتمال اینکه کودکانشان هم دچار این اختلالات شوند بیشتر است. خانواده‌هایی که سابقه لکنت دارند شیوع لکنت زبان در کودکان آن‌ها 3 تا 5 برابر بیشتر از خانواده‌هایی است که زمینه ارثی ندارند.

عوامل بیولوژیکی

بخشی از مغز وظیفه گفتار را بر عهده دارد که اگر آسیب ببیند ممکن است فرد دچار لکنت زبان شود. بنابراین سلامت مغز در گفتار کودک بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه کرد.

عوامل روان‌شناختی

هر یک از کودکان، هیجانات، خصوصیات رفتاری، احساسات، استعدادها و … متفاوتی دارند و هرکدام از این عوامل روانی می‌تواند بر روی گفتار کودک اثرات منفی داشته باشد.

عوامل محیطی


تمام افرادی که در کنار کودک هستند مانند خانواده، مربیان مهد، معلمان در مدارس و... تأثیر زیادی بر روی گفتار کودک دارند. پس بهتر است نکات زیر را همیشه مدنظر داشته باشید:
 1. با او تند و عجولانه حرف نزنید.
 2. از حرف‌های کودکتان انتقاد نکنید.
 3. مانع حرف زدن کودک نشوید.
 4. گفتار کودک را اصلاح نکنید.
 5. جملات و کلمه‌های کودک را کامل نکنید.
 6. توقعات بیش از توان کودک نداشته باشید.
 7. فشارهای زیادی به کودک وارد نکنید.
 8. سعی کنید استرس و اضطراب را از خودتان  دور کنید.
 

برچسب ها :
تعداد بازدید : 718

ارسال نظر
نام
ایمیل
وب سایت
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=4+4